Zorunlu trafik sigortası aylık azami artış oranı açıklandı

featured

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğine göre, zorunlu trafik sigortası aylık azami artış oranı 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları için aylık yüzde 5 olarak, 2024 yılı Mayıs ayından itibaren hasar maliyet endeksine göre olarak belirlendi. Bu oran 2023 yılı Mayıs ayından itibaren aylık yüzde 2 olarak uygulanıyordu.

Hasar maliyet endeksi hesaplamasında; yüzde 45 ağırlık ile asgari ücret artış oranı, yüzde 30 ağırlık ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan kişisel ulaştırma araçlarının yedek parça ve aksesuarları fiyat artış oranı, yüzde 15 ağırlık ile motorlu araçlar fiyat artış oranı ve yüzde 10 ağırlık ile kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarımı fiyat artış oranı dikkate alınacak.

Zorunlu trafik sigortası aylık azami artış oranı açıklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!