Zonguldak’ta Afganistan Uyruklu Vezir Mohammed Nourtani Davası: Tanıkların İfadeleri ve Gelişmeler

featured

Zonguldak’ta Afganistan uyruklu Vezir Mohammed Nourtani’nin ölümüne ilişkin 6 sanığın yargılanmasına devam edildi

Zonguldak’ta Afganistan uyruklu Vezir Mohammed Nourtani’nin ölümüne ilişkin 6 sanığın yargılanmasına devam edildi

Geçen yıl kasım ayında ailesinin kayıp ihbarında bulunduğu 50 yaşındaki Afgan maden işçisi Vezir Mohammad Nourtani’nin yanmış cesedi bulundu. Bu olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında 3’ü tutuklu olmak üzere 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. İkinci duruşma 1. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşti. Tutuksuz sanıklar A.Ç. ve E.D. ile tutuklu sanıklar A.A., E.G. ve H.K’nın yanı sıra maktulün ve sanıkların yakınları ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Tanıklardan S.K., olay gecesi akaryakıt istasyonunda iki tanımadığı kişinin araca mazot koymasını sağladığını ve daha sonra benzini bidon olmadığı için pet şişeye doldurarak verdiklerini belirtti. Tanık, sanıkların alkollü olduğunu ve kendisinden T.C. yazamayacağını belirttiği plakaya benzini verdiğini ifade etti. Ancak olay anında yüzlerine dikkat etmediğini ve şahısların kimliklerini teşhis edemediğini söyledi.

Bir diğer tanık E.D. ise olay gecesi evde olduğunu ve kardeşi E.D’nin kendisini arayarak H.K. ve E.G’nin ocağında çalışan bir işçinin bayılmış olabileceğini söylediğini aktardı. E.D, olay sırasında kardeşinden kazma ve kürek getirmesini istendiğini ancak kabul etmediğini belirtti.

Afgan madenci K.B. ise sanıklardan H.K. ve E.G’yi tanıdığını ve olay günü madende çalışanlar arasında Nourtani’yi görmediklerini iddia etti. Tanık, Nourtani’nin eve gitmediğini fark edince durumu arkadaşlarına ve ailesine bildirdiğini ifade etti. Ancak organ istenmesiyle ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Bazı Tanıkların İfadelerine Yansıyan Çelişkiler

Nourtani’nin eşi Qamer Gül Meliki, tanıkların ifadelerinin inandırıcı olmadığını ve bir şeyler gizlendiğini düşündüğünü belirtti. Müşteki avukatı da tanık beyanlarında çelişkiler olduğunu öne sürerken, mahkeme savcısı mütalaa için süre istedi. Savcının, sanıkların üzerlerine atılı suçtan alabilecekleri ceza miktarı ve kaçma şüpheleri göz önünde bulundurularak tutukluluk hallerinin devamını talep etmesi üzerine mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 18 Eylül’e erteledi.

Zonguldak’ta Afganistan Uyruklu Vezir Mohammed Nourtani Davası: Tanıkların İfadeleri ve Gelişmeler
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!