Zonguldak’ın Demir Çifti: Geleneksel Demircilik Sanatını Yaşatıyorlar

featured

Zonguldak’ın mistik atmosferine sahip ilçesi Devrek’te yaşayan Leyla ve Erol Keskin çifti, unutulmaya yüz tutmuş demircilik sanatını sürdürerek adeta zamanın ötesine geçiyor.

Demir Döven Çift

Demir Döven Çift

Leyla (60) ve eşi Erol Keskin (58), dedelerinden öğrendikleri demircilik sanatını yıllardır Devrek’te icra ediyorlar. Her sabah demirlerin ateşinde ustalıkla şekil vererek baltadan küreğe, oraktan bahçe çapasına kadar geniş bir yelpazede ürünler üretiyor ve bunları pazarda satıp geçimlerini sağlıyorlar. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, geleneksel demircilik sanatını yaşatarak gençlere ilham kaynağı oluyorlar.

Zonguldak'ın Demir Çifti: Geleneksel Demircilik Sanatını Yaşatıyorlar

Demirin Tınısı

Demirin Tınısı

Uzun yıllardır demir dövdüğünü belirten Leyla Keskin, “Bu kutsal sanata genç yaşta adım attım ve eşimle birlikte bu geleneği sürdürüyoruz. Balta, bahçe çapası gibi ürünlerle hem geçimimizi sağlıyoruz hem de demircilik sanatının eşsiz güzelliklerini yaşatıyoruz.” diyerek duygularını paylaştı.

Geçmişten Günümüze

Geçmişten Günümüze

Baba mesleğini devam ettiren Erol Keskin ise geçen yıl yaşadıkları sel felaketi sonrasında zor günler geçirdiklerini dile getirdi. Ancak azimleri ve kararlılıkları sayesinde işyerlerini yeniden açtıklarını ve demirin eşsiz tınısını tekrar duyurduklarını belirtti. Çift, tarım aletleri üreterek, köylülerin ihtiyaçlarını karşılıyor ve geleneksel demircilik sanatını yaşatmaya devam ediyor.

  • Sel Felaketi ve Yeniden Doğuş: Erol Keskin, “Bir sene önce sel felaketi yaşadık. Felaketten dolayı çalışamadık. İşyerinde temizliğimizi yaptık. Az çok çalışmaya başladık. Bir sene ihtiyaçlarımızı karşılayamadık. İşyerimizdeki araç gereçlerimiz, ekipmanlarımız gitti. Borç yaparak yeni ekipmanlar aldık. Eşimle beraber çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Zonguldak’ın Demir Çifti: Geleneksel Demircilik Sanatını Yaşatıyorlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!