Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektöründen 19 Mayıs Mesajı ve Gençliğin Önemi

featured

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektöründen 19 Mayıs Mesajı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Rektör Özölçer mesajında şu ifadelere yer verdi: “19 Mayıs, kadim Türk milletimizin tarih sahnesine adım attığı ilk andan itibaren aşkla bağlandığı bağımsızlığını aynı ruhla dünya sahnesine ilan ettiği asil günün adıdır. Övünç kaynağı tarihimizin dönüm noktası olarak bilinen Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a attığı ilk adım, milletimizin umudu ve karanlığın aydınlığı olurken millî devletimizin de müjdecisi olmuştur. 105. yıl dönümünü gurur ve mutluluk içinde kutladığımız bugün; aziz milletimizin kahramanlık beratı, devletimizin payidarlığının nişanı ve cumhuriyetimizin emaneti gençliğin meşalesidir. Ulu Önder Atatürk’ün yarınların umudu olan Türk gençliğine ithaf ettiği bu kutlu gün gençliğe duyduğu güvenin timsalidir. Güçlü Türkiye yüzyılında aydınlığımız olan gençlerimizin bilimde, sanatta, sporda ve hayatın her anında kazandığı zaferler ile insanlığa sunduğu nitelikli üretimler ‘Muhtaç olduğun kudret damarındaki asil kanda mevcuttur’ sözünün göstergesidir. Ülkemizin teminatı olan gençlerin geleceğini emin adımlarla şekillendirdiği üniversiteler olarak bizler de üstümüze düşen sorumluluğun her daim farkındayız. Bu farkındalığın önemini bilerek aklın ve bilimin kılavuzluğunda çağdaş, vatansever, çalışkan, üretken, inancına ve kültürüne bağlı bir ülküyle birlikte ülkemizi muasır medeniyetlerin üstüne taşıyacak gençleri yetiştirmeyi görev addediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle necip milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı canı gönülden kutluyor; başta ülkemizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle yâd ederken gazilerimize de sağlıklı bir ömür diliyorum.”

Gençliğin Önemi ve Vizyonu

Ulu Önder Atatürk’ün gençliğe verdiği önem ve güvenden ilham alarak, gençlerin bilim, sanat, spor ve yaşamın her alanında başarı elde etmesi ve insanlığa katkı sağlaması vurgulanmaktadır. Gençlerin ülkenin geleceğini güçlendirecek şekilde yetiştirilmesi üzerinde durulmaktadır.

Üniversitelerin Rolü ve Sorumluluğu

Üniversitelerin gençlerin vizyonlarını şekillendirme, bilim ve akıl rehberliğinde çağdaş, vatansever, çalışkan, üretken gençlerin yetiştirilmesi konusunda önemli bir sorumluluk taşıdığı belirtilmektedir. Üniversitelerin gençlerin muasır medeniyetler seviyesine taşınması sürecinde kilit bir rol oynadığı vurgulanmaktadır.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektöründen 19 Mayıs Mesajı ve Gençliğin Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!