Yaza Formda Girmek İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

featured

Yaza formda girmek isteyenler için sağlıklı beslenme önerileri oldukça önemlidir. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden alınan bilgilere göre, yaza sağlıklı ve formda girmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Metabolizma Hızınızı Ölçtürün

Doğru besinleri tercih ederek, sağlıklı kilo vermek için atılabilecek ilk adım metabolizma hızı ölçümüdür. Bu ölçüm sonucunda diyetisyen size özel bir beslenme programı hazırlayacaktır.

2. Yanlış Diyetlerden Kaçının

Hızlı kilo vermek için yapılan yanlış diyetler uzun vadede sağlıksız sonuçlara yol açabilir. Doğru beslenme şekli kişiye özeldir ve uzman bir diyetisyen tarafından belirlenmelidir.

3. Aç Kalmayın

Gün boyunca besinleri 3 ana öğün ve ihtiyaca göre 1-2 ara öğün olarak paylaştırarak kan şekerinizi dengede tutun. Aç kalmamak, tatlı krizlerini engeller.

4. “4 Yapraklı Yonca” Modelini Uygulayın

Beslenmede “4 yapraklı yonca” modeli; süt ve ürünleri grubu, et-kuru baklagiller-yumurta-peynir grubu, ekmek-tahıl grubu, meyve ve sebze grubunu içermelidir. Her bir gruptan alınması gereken miktarları diyetisyen belirler.

5. Sağlıklı Beslenmeyi Hareketle Destekleyin

  • Yüzmek yaz aylarında rahatlatıcı olabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir.
  • Daha çok su içmeye özen gösterin ve gazlı içeceklerden uzak durun.
  • Açık havada egzersiz yapın ve düzenli olarak hareket edin.

Kısacası, yaza formda girmek için sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersize önem vermek gerekmektedir.

Yaza Formda Girmek İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!