Vela Süpernova Kalıntısı’nın Detaylı Görüntüsü

featured

Vela Süpernova Kalıntısı’nın Detaylı Görüntüsü Elde Edildi

Vela Süpernova Kalıntısı'nın Detaylı Görüntüsü Elde Edildi

Astronomlar, Şili’deki yüksek dağlarda bulunan Víctor M. Blanco Teleskobu’na monte edilmiş güçlü bir kamera kullanarak ‘Vela Süpernova Kalıntısı’nın ayrıntılı bir görüntüsünü elde ettiler. Bu patlamadan kalan kalıntılar, gaz halinde uzaya doğru genişleyen bir oluşumu temsil ediyor.

DECam: Güçlü Bir Görüntüleme Aracı

DECam: Güçlü Bir Görüntüleme Aracı

NOIRLab tarafından yapılan açıklamada, Vela Süpernova Kalıntısı’nın bir zamanlar dev bir yıldızın arta kalan hayaleti olduğu belirtildi. Kalıntılar, uzaya doğru genişlemeye devam ediyor ve yaklaşık 100 ışık yılına yayılarak gece gökyüzündeki dolunayın çapının 20 katına ulaşıyor. Ancak, patlamadan geriye kalan kalıntılar 800 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bu nedenle, bu detayları yakalayabilmek için güçlü bir teleskop ve kameraya ihtiyaç duyuldu. DECam (Dark Energy Camera/Karanlık Enerji Kamerası) adlı yaklaşık 1 metre çapında bir mercek kullanıldı.

Yıldız Patlamalarının Evrene Etkisi

Yıldız patlamaları, evrenin hayati bir parçasıdır. Büyük yıldızlar, içlerindeki muazzam basınç altında helyumu karbona dönüştürürler ve sonunda çökerler. Bu çökme sırasında, yıldızlar çevreye hayati öneme sahip elementler yayarak evrenin zenginleşmesini sağlarlar. Bu tür çökmeler bazen kara deliklerin oluşmasına veya nötron yıldızlarının meydana gelmesine neden olur. Örneğin, bu yazıda bahsedilen Vela Pulsarı, böyle bir çökmenin sonucunda oluşan bir nötron yıldızıdır.

Vela Süpernova Kalıntısı’nın Detaylı Görüntüsü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!