Uzman Doktor Ertuğrul Güner’den Hipertansiyon Uyarısı

featured

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Ertuğrul Güner, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla tansiyonun önemine dikkat çekti. Güner, hipertansiyonun kan basıncının normal değerlerin üzerinde olmasıyla karakterize, tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık olduğunu vurguladı.

Hipertansiyonun Riskleri

Hipertansiyon, inme, kalp krizi gibi ölümcül durumlarla ilişkilendirilen ve yüksek risk faktörü olarak kabul edilen bir hastalıktır. Güner, Türkiye genelinde yapılan çalışmalarda hipertansiyon sıklığının yaşla birlikte arttığının belirlendiğini ifade etti.

Hipertansiyonun Önlenmesi ve Tedavisi

Güner, hipertansiyonun erken teşhisinin ve düzenli takibinin önemine değinerek, sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin hipertansiyonla mücadelede etkili olduğunu belirtti. Ayrıca, hipertansiyonun olumsuz etkilerinden korunmak için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve tansiyon kontrollerinin önemine dikkat çekti.

Vatandaşlara Çağrı

Güner, vatandaşları düzenli olarak aile hekimlerini ziyaret etmeye, periyodik tarama ve izlemlerini yaptırmaya, gerektiğinde hastanelere başvurarak tedavilerini yaptırmaya çağırdı. Sağlığın korunması için alınması gereken önlemler konusunda bilgilendirme yapan Güner, hipertansiyonunun önlenmesi ve tedavisinde sağlıklı yaşam alışkanlıklarının önemini vurguladı.

Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin

“Hayatının Değerini Bil, Tansiyonunu Ölçtür, Sağlıklı ve Uzun Yaşa” temasıyla kutlanan 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nün önemine dikkat çeken Güner, sağlıklı yaşamın anahtarının hipertansiyonun erken teşhisi, etkili tedavisi ve düzenli takibi olduğunu belirtti.

Uzman Doktor Ertuğrul Güner’den Hipertansiyon Uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!