Türkiye’nin ilk “Kütüphanecilik Fikir Maratonu” düzenlendi

featured

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü yürütücülüğünde, Sosyal İnovasyon Ajansı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kreatif Endüstriler Meclisi, Ankara Kalkınma Ajansı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliği ile Ankara’da düzenlenen maratonda, ülkenin farklı yerlerinden katılımcılar alanında uzman mentorler eşliğinde bir araya geldi. 

Maraton kapsamında ilk olarak katılımcılara kütüphanecilik alanındaki yeni gelişmeler ve teknolojinin kütüphanecilikte kullanımı konularında eğitimler verildi. Yarışma süresince takımlar “Bilgi Teknolojileri”, ‘‘Dezavantajlı Grupların Bilgi Gereksinimleri ve Erişilebilirlik’’, “Geleneksel Kütüphane Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar” ve “Yaşam Boyu Öğrenme ve Sargın Eğitimin Desteklenmesi” başlıklarında çözümler ve projelerini tasarlayarak jüriye sundu.

Jürinin yaptığı değerlendirme sonrası “Yerelden Yeşile Kütüphane’’ takımı birinci, “Okutan” takımı ikinci, “Dolmayan Kumbara” takımı üçüncü olurken, “Çanakkale Gezici Kütüphane” ve “Kütüphaneciler 5.0” takımları da mansiyon ödülü aldı.

21. yüzyılın bilgi gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmış, yenilikçi, kapsayıcı ve sürdürülebilir kütüphanecilik fikirlerinin ortaya çıkarılması ve desteklenmesini amacıyla düzenlenen maraton ile kütüphanelerin toplumun tüm kesimlerine daha iyi hizmet vermesi hedefleniyor.

Türkiye’nin ilk “Kütüphanecilik Fikir Maratonu” düzenlendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!