Sürücü Adayları Dikkat! Ehliyet Almak Daha da Zorlaşıyor

featured

Yeni bir yönetmelik hazırlanıyor ve sürücü adaylarının eğitim standartlarının artırılması hedefleniyor. Bu yeni düzenleme, park manevralarında deneme hakkını ikiye çıkaracak ve sınav süresini uzatacak. Ayrıca, elektrikli araçlar ve engelliler için özel düzenlemeler de bekleniyor. İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, bu yönetmeliğin Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında hazırlandığını belirterek, “Sınav süresinin 40 dakikaya uzatılmasıyla daha kaliteli sürücüler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Joker” Girişimine Son

Murat Tekin, “Yönetmelik değişikliği sürecinde STK’lar olarak Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile iş birliği yaptıklarını ve görüşlerinin dikkate alındığını belirtti. Yönetmelik taslağının son aşamaya geldiğini kaydeden Tekin, “Yönetmelik yayımlandıktan sonra sürücü kurslarının uyum sağlaması için gerekli değişiklikleri yapması gerekecek. Bu yönetmelik, sürücü eğitim standartlarını yükselten bir nitelik taşıyor” şeklinde konuştu.

Park Kuralı Yumuşuyor

Sürücü adaylarının park manevralarında yaşadıkları zorluklara da değinen Murat Tekin, “Tek hamlede aracını iki araç arasına park etme zorunluluğu kalkıyor. Artık kursiyerler, ilk denemede başarısız olurlarsa ikinci bir şansları olacak” açıklamasında bulundu.

Engelliye Özel Düzenleme

Engelli sürücü adaylarının da direksiyon sınavlarında karşılaştıkları sorunlara çözüm getiriliyor. Murat Tekin, engelli kursiyerlerin kendi araçlarıyla eğitim alabileceklerini ve sınava girebileceklerini belirtti. Bu düzenleme engelli bireylere daha fazla imkan tanıyacak.

Elektrikli Araçlar İçin Özel Sorular

Elektrikli araçların kullanımının artmasıyla birlikte sürücü eğitimlerinde de bu araçlara yer veriliyor. Yeni yönetmelikle, elektrikli araçların eğitim ve sınav süreçlerinde dikkate alınması ve özel soruların yöneltilmesi bekleniyor.

Sınavda ‘U’ Dönüşü Ekleniyor

Direksiyon sınavlarında motosiklet ve otomobil kullanımı eğitimlerine ‘U dönüşü’ manevrasının eklenmesi planlanıyor. Kursiyerlerden bu manevrayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmeleri istenecek.

Sürücü Adayları Dikkat! Ehliyet Almak Daha da Zorlaşıyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!