Sağlık Turnesi Projesi

featured

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kozlu İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenciler Birliği Halk Sağlığı Çalışma Kolu ile Proje ve Girişimler Destek Birimi öğrencileri ve hekimleri işbirliği ile “Sağlık Turnesi” kapsamında vatandaşlar bilgilendirildi.

Proje Detayları

Proje Detayları

Kozlu ilçesine bağlı Sivriler, Balçıklı ve Uzungüney köylerinde vatandaşlara diyabet, hipertansiyon, kronik hastalıklar, obezite ve kanser taramaları yapıldı. Proje taramaları eğitimini Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu ve ekibi tarafından yürütüldü.

Sağlık Turnesi Projesi

Katılımcı Açıklaması

Katılımcı Açıklaması

Projenin danışmanlığını ise Bülent Ecevit Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Niyazi Ayoğlu üstlendi. Düzenlenen sağlık turnesi kapsamında bir açıklama yapan Kozlu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Abdülkadir Özdemir ise şöyle dedi:

  • Projeye 30’a yakın hekim, ebe, öğrenciden oluşan ekip ile 200’ün üzerinde vatandaşın katılımını gerçekleştirdik.
  • “Herkes için Sağlık” sloganıyla yola çıkılan projeyle sağlık hizmetleri bakımından dezavantajlı bulunan bölgelerin tespiti, ülke genelinde sık görülen hastalıklardan olan tansiyon, şeker hastalığı, obezite ve her gün binlerce kişinin ölümüne sebep olan kanserlerle ilgili hem taramaların gerçekleştirilmesi hem de bu hastalıklara karşı halkın bilgilendirilmesi sağlanmıştır.
  • En büyük temennimiz bu projelerin yaygınlaştırılması, sağlık okuryazarlığının artırılması, halkımızın hastalıkları tanıması ve göstereceği reaksiyonların gelişmesidir.
  • BEÜ Tıp Fakültesi öğrenci ve hekimleriyle projeyi diğer köylerimizde de gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sağlık Turnesi Projesi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!