Sabiha Gökçen Havalimanı’na Yeni Pist: İkinci Pist İle Kapasite Artırılacak

featured

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ‘Dünyada ulaşamadığımız hiçbir nokta kalmayacak’ hedefiyle hareket ettiklerinin altını çizen Bakan Uraloğlu, “2002’den bu yana aktif havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye ve terminal kapasitemizi 55 milyon yolcudan 337 milyon yolcuya çıkarttık. Dış hatlarda 50 ülkede 60 noktaya uçuş gerçekleştiriliyorken uçuş ağımıza 283 yeni nokta ekleyerek 130 ülkede 343 noktaya yükselttik. Ayrıca 2002 yılında 489 olan toplam hava aracı sayımızı da yüzde 270 artışla günümüzde bin 813’e ulaştırdık.” diye konuştu. 

Sabiha Gökçen Havalimanımızın hava trafik kapasitesini en az 2 katına çıkaracağız

Bakan Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın her geçen gün artan yolcu sayısı ve vatandaşlardan gelen talep üzerine ciddi bir kapasite artışına ihtiyaç duyduğunu ve bu kapsamda çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Uraloğlu, “2021 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 181 bin uçuş trafiği ile yaklaşık 25 milyon yolcu ağırlayan Sabiha Gökçen’de 2022 yılında bu sayı yaklaşık 31 milyon yolcuya yükseldi. Yolcu sayısında geçen yıla göre yüzde 21’lik bir artış olacaktır” açıklamasında bulundu.

Yeni pistimizi iniş, eski pisti ise kalkış amacıyla kullanacağız

Bugün Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Türkiye’de İstanbul Havalimanı ve Antalya Havalimanı’ndan sonra yolcu trafiğinin en çok olduğu üçüncü havalimanı olduğunu belirten Uraloğlu, şunları söyledi:

“Hizmete açacağımız ikinci pist ile önümüzdeki yıllarda bu sayının çok daha büyük oranlarda artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Hava trafiği açısından en verimli kullanım olacağı ve maksimum kapasiteyi sağlayacağı için yeni pistimizi iniş, eski pisti ise kalkış amacıyla kullanacağız. Böylece Sabiha Gökçen Havalimanı’mızın hava trafik kapasitesini en az 2 katına çıkaracağız.”

İkinci pist ile en geniş gövdeli uçaklar bile Sabiha Gökçen’e inebilecek

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yapılan çalışmaları aktaran Uraloğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İnşa ettiğimiz 60 metre genişliğindeki ve 3 bin 540 metre uzunluğundaki 2.pisti ile en geniş gövdeli uçaklar da havalimanımıza inebilecektir.  Ayrıca 1 adet 3 bin 520 metre, 1 adet 3 bin metre ve 1 adet 2 bin 400 metre uzunluğunda 3 adet paralel taksi yolu ile 62 uçak kapasiteli yaklaşık 650 bin metrekare orta apron ve 40 uçak kapasiteli yaklaşık 300 bin metrekare kargo apronunu da proje kapsamında hayata geçirdik”

Esenboğa Havalimanı’na 3.pist yapılacak

Geçen yılın aralık ayında Esenboğa Havalimanı’nın ilave yatırım ve 25 yıllık işletmesini kapsayan kamu özel işbirliği ihalesini yaptıklarını hatırlatan Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Devlet kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 297,5 milyon avro yatırım gerçekleştiriyoruz.  Proje kapsamındaki yatırımlar tamamlandığında Esenboğa Havalimanı’mızın kapasitesi yıllık 30 milyon yolcuya yükselecek ve havalimanımız üçüncü pistine kavuşacak”

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Yeni Pist: İkinci Pist İle Kapasite Artırılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!