Portakal Vadisi: Buca’ya Nefes Aldıracak

featured

Portakal Vadisi Buca’ya Nefes Aldıracak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 5 yıllık yoğun mesaisinin son gününde Buca’da hayata geçirilen Portakal Vadisi’ni ziyaret etti. Portakal Vadisi, yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla kente kazandırıldı. Buca’nın Tınaztepe Mahallesi’nde bulunan ve Kültürpark’ın yarısı büyüklüğündeki 200 bin metrekarelik alan, İzmirlilere yeni bir nefes alma noktası sunacak.

Cennetten Bir Köşe: Portakal Vadisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Portakal Vadisi’nde mevcut arazinin ve dere yatağının topografik yapısını bozmadan ekolojik bir alan yarattı. Ağaçları koruyarak ve yeni ağaçlar ekleyerek peyzaj tasarımı yapıldı. Gece ışıklandırmalarıyla cazibe merkezi haline getirilen Portakal Vadisi, dikilen yüzlerce ağaç, doğal dere ve seyir teraslarıyla Buca’da cennetten bir köşe oluşturdu.

Portakal Vadisi’nde toplam 23 ahşap teras, 2 kilometrelik bisiklet ve koşu yolu, çayır alanları, patika yollar, çim alanlar, gölet, otopark, piknik ve çocuk oyun alanları, restoran gibi birçok sosyal donatı alanı bulunuyor. Vadiye toplam 45 türde 57 bin çalı ve 28 türde 3 bin 105 fidan dikilirken, 2 bin 365 yapraklı ve 740 ibreli ağaçla kentsel ısı adasının etkisinin azaltılması hedefleniyor.

  • Günde 6 bin kişinin oksijen ihtiyacı karşılanacak.
  • Toplam ağaç sayısı yaklaşık 5 bine ulaştı.
  • 19 ton karbon tutulumu sağlanacak.

Ödüllü Bir Proje: Portakal Vadisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Portakal Vadisi Rekreasyon Alanı projesi, çevreci yaklaşımı ve sürdürülebilir uygulamalarıyla öne çıkarak birçok ödül kazandı. 2019 yılında “Sign of the City Awards” ve Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’nda “En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması”nda ödüle layık görülen Portakal Vadisi, sürdürülebilir çevre alanında da takdir topladı.

BYZHA

Portakal Vadisi: Buca’ya Nefes Aldıracak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!