Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ Filminde Telif İhlali

featured

Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” Filminde Telif İhlali

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın 76. Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar’a “en iyi kadın oyuncu” ödülünü kazandırdığı, sinema rekorları kıran “Kuru Otlar Üstüne” filmi, telif ihlali iddialarıyla gündeme geldi. Film, 341 bin 884 kişiye ulaşarak Ceylan’ın rekorunu kırmış ve 38 milyon hasılat elde etmişti.

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği Başkanı ve sanatçı Ferhat Göçer, Nuri Bilge Ceylan’ın filmde izinsiz olarak kullandığı “Son Aşkım” isimli şarkısının telif hakkının ihlal edildiğini açıkladı. Göçer, “Nuri Bilge Ceylan, çok değerli bir yönetmendir. Filminde benim şarkımın kullanılması beni gururlandırır. Ancak izin alınması gerektiğini unutmamalıyız. Bu tür durumlarda eser sahibinden izin alınması kuraldır” dedi.

Göçer, telif ihlalinin farkına filmi izleyen arkadaşları sayesinde vardığını belirtirken, Ceylan’ın bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. “Bu seferlik affediyorum ve seve seve veriyorum ama telif konusunda duyarlılık ve sorumluluk önemlidir” diyen Göçer, müzik ve müzisyenler adına bu konunun bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ Filminde Telif İhlali

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!