Mars’ta Devasa Yanardağ Keşfi!

featured

ABD’nin Texas eyaletinde düzenlenen 55. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda, Mars’ta gerçekleşen şaşırtıcı bir keşif bilim dünyasını heyecanlandırdı! Bilim insanları, kırmızı gezegenin gizemlerinden birini daha çözerek Mars’ta devasa bir yanardağın varlığını açıkladılar.

Bu devasa yanardağ, neredeyse yarım asırdır ‘gizli kalmış ve fark edilmemiş’ bir şekilde Mars’ın yüzeyinde yükseliyormuş. Ancak şimdi ortaya çıkan yeni bulgular, bu yanardağın Mars’ta yaşam belirtileri barındırma olasılığını da beraberinde getiriyor.

  • Yanardağ, Mars’ın Tharsis volkanik bölgesinin doğu kısmında bulunuyor ve tam 450 kilometre genişliğinde ve 9 bin 22 metre yüksekliğinde!
  • Bilim insanları, yanardağın tabanına yakın yerlerde buzul tabakası kalıntıları tespit etti. Bu da yanardağın potansiyel olarak uzayda yaşam belirtileri aramak için önemli bir konumda olduğunu gösteriyor.

NASA Ames Araştırma Merkezi’ne bağlı SETI Enstitüsü ve Mars Enstitüsü’nden gelen açıklamalar, geçen yıl buzul kalıntıları bulunan bölgenin jeolojisi incelenirken, bu devasa ve derinden aşınmış volkanın keşfedildiğini doğruladı. Mars’ın derinliklerindeki bu gizemli yanardağ, gezegenin sırlarını çözmek için yeni bir kapı açmış gibi duruyor.

Mars’ta Devasa Yanardağ Keşfi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!