Mars’ta Devasa Bir Yanardağ Keşfedildi

featured

“Livescience” internet sitesinde yer alan habere göre, ABD’nin Texas eyaletinde düzenlenen 55. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda bilim insanları, Mars’ta devasa bir yanardağ keşfettiklerini açıkladı. Mars’ın ekvatoruna yakın Tharsis volkanik bölgesinin doğu kısmında yer alan yaklaşık 450 kilometre genişliğinde ve 9 bin 22 metre yüksekliğindeki bu yanardağ, 50 yılı aşkın süredir gizli kalmış.

Bilim insanları, bu devasa yanardağın tabanına yakın yerde buzul tabakası kalıntıları tespit etti. Bu durum, uzayda yaşam belirtileri aramak için bu yanardağın önemli bir keşif olduğunu ortaya koyuyor.

NASA Ames Araştırma Merkezi’ne bağlı SETI Enstitüsü ve Mars Enstitüsü’nden gezegen bilimci ve çalışmanın başyazarı Dr. Pascal Lee, yaptığı açıklamada, “Geçen yıl bir buzul kalıntısı bulduğumuz bölgenin jeolojisini inceliyorduk ki devasa ve derinden aşınmış bir volkanın içinde olduğumuzu fark ettik.” ifadesini kullandı.

Çalışmada, ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) misyonları Mariner 9, Viking 1 ve 2, Mars Global Surveyor, Mars Odyssey ve Mars Reconnaissance Orbiter ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Mars Express misyonundan elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi.

Mars’ta Devasa Bir Yanardağ Keşfedildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!