Kurban Bayramı Öncesi Denetim Faaliyetleri

featured

Düzce’de Kurban Bayramı öncesinde artan hayvan sevkleri dolayısıyla Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, polis ve jandarma ekiplerinin desteğiyle yol kontrol faaliyetleri gerçekleştirdi.

Denetimler ve Kontroller

Kurban Bayramı öncesi hayvan sevkiyatlarına sıkı denetim başladı. Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında belgesiz, kaçak hayvan ve hayvansal ürün hareketlerini engellemek amacıyla ortak yol kontrolleri gerçekleştirildi. Kurbanlık hayvan taşıyan araçlar veteriner sağlık raporlarıyla incelenerek hayvanların kulak küpeleri ve sağlık durumları kontrol edildi.

İdari Yaptırımlar ve Tedbirler

İdari Yaptırımlar ve Tedbirler

Sağlık sorunu tespit edilen hayvanlar ayrıca kontrolden geçirildi. Uygunsuzluk durumunda hayvan sahipleri ve araç sahiplerine idari yaptırımlar uygulanırken, hasta hayvanların sevki engellenerek karantina tedbirleri alındı. Bu önlemlerle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılımı engellenmeye çalışıldı.

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun, “Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hayvan hareketlerindeki artışın kontrolsüz olması bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılımında etkili olabilir. Bu durum hem hayvansal üretime hem de ülke ekonomisine olumsuz etkiler yapabilir. Bu sebeple hayvan hareketlerinin denetim altında tutulması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Kurban Bayramı Öncesi Denetim Faaliyetleri
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!