Kara Elmas Ekspresi Zonguldak’ta: Türkiye’nin İlk Maden Müzesi Ziyareti

featured

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizmin geliştirilmesi amacıyla 12 Nisan tarihinde seferleri başlatılan Kara Elmas Ekspresi, Batı Karadeniz turistik tren turu tanıtım seferine çıktı. Ankara’dan yola çıkan Kara Elmas Ekspresi, Zonguldak’a ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz ve diğer katılımcılar Türkiye’nin ilk Zonguldak Maden Müzesi’ni gezdi.

Rehber Ekrem Murat Zaman’ın madencilik tarihini anlatarak bilgiler aktardığı ziyaretçiler, Avrupa Endüstri Mirası Rotası üyesi olan müzede geçmişten günümüze kullanılan araç ve gereçleri de yakından inceledi.

Katılımcılar müzenin ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür deneyim ocağını gezdi ve kömürün üretim ve yerüstüne çıkartılma süreçleri hakkında bilgiler aldı.

Bakan Yardımcısı Alparslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bunun bir müze konseptinde anlatılması son derece önemli. Burada yaşanan bir tarih, ekonomi var. Hem bilimsel anlamda gelişmeler olduğu gibi insani anlamda çok büyük bir yaşam tarihi var. Çok etkileyici. Karaelmas Ekspresi’nin de isminin buradan gelmesi son derece anlamlı. Karaelmas Ekspresi ile gelen ziyaretçilerimizin bu müzede gezecek olması, son derece güzel ve anlamlı. Çok değerli bir müze.” dedi.

Alparslan ve beraberindekiler, ardından 875 metrelik yürüyüş yoluyla gezi alanı bulunan, sarkıt, dikit, travertenlerinin yanı sıra içinden dere geçen Gökgöl Mağarası’nı ziyaret etti.

Karaelmas Ekspresi, dönüş yolunda ise Yenice ve Eskipazar’da duraklar yapacak ve son durağı olan Ankara’da seferini tamamlayacak.

Kara Elmas Ekspresi Zonguldak’ta: Türkiye’nin İlk Maden Müzesi Ziyareti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!