Kalaycı Ustası: Geleneksel Sanatın Son Temsilcisi

featured

Zonguldak’ın tarih kokan ilçesi Devrek’te, kalaycılık sanatını sürdüren 68 yaşındaki Hüseyin Macit Çekeneci, zamana direnerek mesleğini icra etmeye devam ediyor. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, bakır mutfak eşyalarını insan sağlığına zarar vermeden kullanılabilir hale getiren kalay işlemini ustalıkla gerçekleştiren Çekeneci, bu geleneği yaşatmaya kararlı.

Kalaycı Ustası: Geleneksel Sanatın Son Temsilcisi

Geçmişten Günümüze Kalaycılık Mesleği

Geçmişten Günümüze Kalaycılık Mesleği

Devrek sokaklarında yankılanan çekiç sesleriyle anılan kalaycılar, zamanla sayıca azalmış. 48 yıldır bu sanatı icra eden Hüseyin Macit Çekeneci, babasından devraldığı işyerinde 85 yıldır kalaycılık geleneğini sürdürüyor. Eskiden 23 kalaycı ustasının bulunduğu sokaklarda günümüzde sadece Çekeneci ve birkaç usta kalmış durumda.

Kalaycı Ustası: Geleneksel Sanatın Son Temsilcisi

Çekeneci, “Babamın yanında başladığım bu mesleği, askerlik dönemimde bile bırakmadım. Bakır mutfak eşyalarını kalaylayarak insan sağlığına katkı sağlamak benim için gurur verici. Ancak artık bu mesleği sürdürecek yeni çıraklar bulmak zorlaşıyor. Kalaycılık sanatı Türkiye genelinde giderek azalıyor” şeklinde konuştu.

  • Zonguldak’ın Devrek ilçesinde kalaycılık geleneğini devam ettiren Hüseyin Macit Çekeneci, bu geleneksel sanatı 48 yıldır icra ediyor.
  • Devrek sokaklarında zamanında 23 kalaycı ustası bulunurken, günümüzde sadece Çekeneci ve birkaç usta mesleği sürdürmeye devam ediyor.
  • Çekiç sesleriyle anılan kalaycılar, bakır mutfak eşyalarını insan sağlığına uygun hale getirerek önemli bir hizmet sunuyorlar.

Kalaycı Ustası: Geleneksel Sanatın Son Temsilcisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!