İç sularda av yasağı başlıyor

featured

15 Haziran tarihleri ortasında Sazan, Kadife, Siraz, Yayın üzere diğer balık cinslerinin avlanması yasaklandı.

İç sularda 15 Mart-15 Haziran tarihleri ortasında avlanma yasaklandı. Yasağın başlamasıyla elinde Sazan, Kadife, Şiraz ve Yayın balıkları bulunan satış ve toplu tüketim yerlerinin tesisin bulunduğu yerdeki İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurarak yasağın başlamasından itibaren en geç 24 saat içerisinde stok tespiti yaptırmaları ve 22 Mart 2024 tarihine kadar stoklarını tüketmeleri veya satışını durdurmaları gerekmektedir. 15 Haziran’ a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yasak cinsleri avlayan veyahut satan balıkçılara idari para cezası ile yasaklı yapıta el koyma süreci uygulanacaktır.

İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, iç sularımızdaki balık varlığının desteklenmesi, balıkların yılda en az bir sefer üremelerine fırsat verilmesi açısından, 15 Mart – 15 Haziran ortasında geçerli olan av yasaklarına uyulmasının sürdürülebilir balık avcılığı için muhakkak gerekli bir öge kıymetli olduğunu belirtmiştir. Su yapıtları av yasağı denetimleri Vilayet ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’nde görevli teknik emekçi, emniyet ve jandarma personeli ile belediye zabıtaları tarafından yapılmakta olup, ticari ve amatör su yapıtları avcılığı yapan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için su yapıtları av yasaklarına uymaları hem kendi menfaatleri hem de balık popülasyonu açısından büyük kıymet taşımaktadır.

İç sularda av yasağı başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!