Göz Hareketleriyle Bilgisayar Kontrolü İçin Yenilikçi Proje: Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

featured

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Yenilikçi Bir Proje: Göz Hareketleriyle Kontrol!

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden Yenilikçi Bir Proje: Göz Hareketleriyle Kontrol!

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Yılmaz liderliğinde geliştirilen yapay zeka tabanlı görüntü işleme modeli, bilgisayarı göz hareketleriyle kontrol etme imkanı sunuyor. Bu inovatif uygulama, kas hastalıkları gibi durumlarda ellerini kullanamayan bireyler için büyük bir kolaylık sağlıyor.

ALS ve felç gibi kas hastalıklarıyla mücadele eden bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen bu uygulama, KBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOKENT) bünyesinde hayata geçirildi. Hastaların bilgisayarlarını göz hareketleriyle kontrol edebilmelerine olanak tanıyan uygulama, aynı zamanda ellerini kullanamayan hastaların da bilgisayar kullanımına ve bilgiye erişimine imkan sağlıyor.

Doç. Dr. Hakan Yılmaz’ın önderliğinde geliştirilen uygulama, bireylerin göz hareketleriyle bilgisayar ve çevresel ekipmanları kontrol etmelerini sağlıyor. Bu sayede hastalar, gözlük veya harici kamera gibi ek donanımlara ihtiyaç duymadan günlük işlerini gerçekleştirebiliyor.

Projeyi anlatan Doç. Dr. Hakan Yılmaz, “Geliştirdiğimiz çözüm, yapay zeka ve görüntü işleme tekniklerini bir araya getirerek dezavantajlı bireylerin bilgisayar kullanımını kolaylaştırıyor. Teknolojimiz, donanım gerektirmemesi ve sadece bilgisayarın kamerasını kullanmasıyla diğer çözümlerden ayrışıyor. Bu proje Türk Telekom liderliğinde gerçekleşti ve gelecekte özel eğitim ihtiyacı olan bireyler için de benzer çalışmalar yapmayı planlıyoruz” dedi.

Göz Hareketleriyle Bilgisayar Kontrolü İçin Yenilikçi Proje: Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!