Gal Arısına Karşı Biyolojik Mücadele

featured

Bolu ve Bursa’da orman zararlılarıyla mücadele laboratuvarlarında üretilen Torymus Sinensisler, Düzce’de bulunan bal üretim ormanlarına 3 bin adet salındı. Bu önemli adım, kestane ağaçlarını tehdit eden Gal Arısı zararlısıyla etkili bir biyolojik mücadele stratejisinin bir parçası oldu.

Laboratuvar Üretimi ve Yayılım

Laboratuvar Üretimi ve Yayılım

Kestane Gal Arısı zararlısı, 2021 yılında Düzce ormanlarında tespit edildi. Bu zararlı böcek türüne karşı mücadelede, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulan laboratuvarlarda Torymus Sinensis türünün üretimi başlatıldı. Bu yırtıcı türün, Gal Arısı popülasyonunu kontrol altına alması hedeflenmektedir.

Salım ve Etkinlik

Salım ve Etkinlik

Bolu ve Bursa Orman Zararlılarıyla Mücadele laboratuvarlarında üretilen 3 bin adet Torymus Sinensis, Vali Selçuk Aslan’ın katılımıyla Düzce’nin Fındıklı Aksu köyünde bulunan bal üretim ormanına bırakıldı. Bu salımların ardından, Düzce Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kestane ormanlarında düzenli olarak yeni salımlar gerçekleştirilecektir.

Dikkat: Gal Arısı mücadelesinde kullanılan Torymus Sinensis böcekleri, Gal’lerin içindeki zararlıları ve larvaları yiyerek zararlı popülasyonunu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Gal Arısına Karşı Biyolojik Mücadele

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!