Fransa’da Başbakanlık Koltuğuna Kim Oturacak? Açıklandı mı?

featured

Fransa’da heyecan dolu genel seçimler sona erdi ve yeni başbakan kim olacak henüz belli değil! Solcu 4 partinin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi, seçimlerde 178 milletvekili çıkararak birinci oldu. Macron ittifakı 163, aşırı sağcı Ulusal Birlik İttifakı (RN) ise 143 milletvekiliyle sıralandı.

Toplam 577 milletvekilinin görev yapacağı mecliste hiçbir parti ya da ittifak tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamadı. Bu durum, koalisyon görüşmelerini ve ittifakları zorunlu kılıyor.

Seçim sonuçlarına göre hükümet kurma süreci uzayabilir ve Fransa’nın 2024 Paris Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olması nedeniyle siyasi belirsizlik, ülkeyi olumsuz etkileyebilir.

Kim Başbakan Olacak?

Yeni meclis tablosu, hükümet kurmak için ittifaklar ya da partiler arasında koalisyon görüşmelerini zorunlu kılıyor. Ancak sol ittifakın başbakan konusunda uzlaşamadığı görülüyor. Solcular, meseleyi uzlaşıyla çözmek istiyor fakat henüz bir isim üzerinde anlaşmaya varamadı.

Macron’un ise hükümeti kurarken meclis çoğunluğunu dikkate alması bekleniyor. Fransa’da geleneksel olarak birinci çıkan parti ya da ittifaktan bir isim başbakan olarak seçiliyor. Ancak Macron’un da henüz tercihini belirlediği bir isim yok.

Sol İttifakı Kimi Başbakan Görmek İstiyor?

Seçimlerde galip gelen sol ittifak içinde öne çıkan isim ise Jean-Luc Melenchon. Ancak diğer sol partiler, Melenchon’un başbakanlık için uygun olmadığını düşünüyor. Bu durumda sol ittifak, başbakanlık için parti dışından bir isim de düşünebilir.

Sosyalist Parti de başbakanlık için belirleyici olabilir. Parti lideri Olivier Faure, ittifakın adayını belirlemek için ortak bir karar alınması gerektiğini vurguluyor. Bu süreçte eski Cumhurbaşkanı François Hollande da adaylar arasında yer alabilir.

Macron İttifakı Ne Yapacak?

Macron ittifakı ise sol ittifakı dışlayarak daha geniş bir koalisyon arayışında. Ancak merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi’nin solcu partilerle hükümet kurmasının zor olduğu düşünülüyor.

Macron, hükümet kurulana kadar Başbakan Gabriel Attal’ın görevde kalmasını istedi. Bu süreçte teknokrat bir hükümetin atandığı ve meclisin onayına sunulan bütçenin ilk görev olacağı belirtiliyor.

Fransa’da Başbakanlık Koltuğuna Kim Oturacak? Açıklandı mı?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!