Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Rusya’ya Sert Tepki

featured

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın kaybettiği toprakları geri alması gerektiğini belirterek, Rusya’nın Kırım dahil tüm bölgeleri kontrol altına alması gerektiğini söyledi. Macron, bu adımın olmaması durumunda “kalıcı barışın” mümkün olamayacağını vurguladı.

Macron, TF2 ve France 2 televizyonlarına verdiği röportajda Rusya’yı doğrudan Fransa’nın “düşmanı” olarak tanımlarken, Paris’in sadece Kiev’i “desteklediğini” ve Rusya’ya karşı savaş açmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Macron, “Bugün için Rusya bir düşman, Kremlin rejimi bir düşman. Rusya’nın kontrol altına alınması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz çünkü egemenlik olmadan kalıcı barış olamaz, Ukrayna’nın tanınmış sınırlarına dönüş olmadan da barış olamaz” ifadelerini kullandı.

Macron’un bu açıklamaları Rusya’da soğuk karşılandı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Macron’un Rusya-Ukrayna çatışmasına müdahale etme konusunda çekingen olmayacağını belirterek, Fransa’nın Ukrayna’daki duruma dolaylı olarak müdahil olduğunu ifade etti. Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Evet, Rusya’nın Fransa’nın düşmanı olduğu açık. Fransa zaten Ukrayna’daki savaşa dolaylı olarak dahil olmuş durumda” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Rusya’ya Sert Tepki

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!