Erasmus+ Miras Kentler Projesi Karabük’te Başladı

featured

Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan antik kentlerde uygarlığın izlerini aramak için yola çıkan bir ekip var! Karabük Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Erasmus+ Blended Intensive Programmes projesi, Paphlagonia ve Btinya bölgelerindeki miras kentlerini keşfetmeyi hedefliyor.

Kültürel Zenginliklerle Dolu Bir Hafta

Kültürel Zenginliklerle Dolu Bir Hafta

Litvanya, Romanya, Almanya ve Hırvatistan’dan gelen 5 öğretim üyesi ve 15 öğrenci, 6-10 Mayıs 2024 tarihlerinde Eskipazar Hadrianapolis Antik Kenti, Safranbolu Yörük Köyü ve Amasra Tieos bölgesini ziyaret edecek. Bu zengin program, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bölgeleri detaylıca ele alacak.

Anadolu’nun Tarihi Yerleşim Alanları

Anadolu'nun Tarihi Yerleşim Alanları

Proje kapsamında M.Ö. 1200’lerde “Paphlagonia” ve “Btinya” olarak anılan bölgelerdeki kentlerin kökenlerine inilecek. Kentlerin kuruluş modelleri incelenecek, mevcut koruma sorunları gözlemlenecek ve sürdürülebilir planlamalar için adımlar atılacak.

Atölye Çalışmaları ve Tasarım Odaklı Yaklaşım

Program, “Miras Şehirlerinde Sürdürülebilir ve Ekolojik Tasarım”, “Miras Şehirlerinde Erişilebilirlik/Hareketlilik”, “Heritege Şehirlerinde Yenilikçi Tasarım” başlıklı atölye çalışmaları ile devam edecek. Katılımcılar, bu temalar etrafında projeler üreterek yaratıcılıklarını konuşturacak.

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Aysun Özköse, “Miras kentlerinden ilham alarak sürdürülebilir planlamalar yapmak amacıyla bu yoğun eğitim programını başlattık. Değerli katılımcılarımızla birlikte tarihi dokuları keşfetmek ve geleceğe yönelik adımlar atmak heyecan verici bir deneyim olacak” dedi.

Erasmus+ Miras Kentler Projesi Karabük’te Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!