Düzce’de Gal Arısına Karşı Biyolojik Mücadele

featured

Düzce’de kestane ağaçlarına zarar veren Gal Arısıyla mücadele kapsamında, doğaya “Torymus sinensis” isimli savaşçı böcekler salındı. Fındıklı Aksu köyünde gerçekleştirilen programda, Vali Selçuk Aslan ve ilgili kurum müdürleri de hazır bulundu. Gal Arısı özellikle kestane ağaçlarında gal oluşumuna neden olmakla beraber arıcılık faaliyetlerini de olumsuz etkilemektedir.

Vali Selçuk Aslan, Düzce’nin orman varlığının yüzde 10’unun kestane ağaçlarından oluştuğunu belirtti. Gal Arısının kestane ağaçlarının verimini yüzde 80 azalttığını vurgulayan Vali Aslan, bu zararlıya karşı biyolojik ve mekanik mücadelelerin kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

Düzce’de Gal Arısına Karşı Biyolojik Mücadele

Vali Aslan ayrıca, “Torymus sinensis” isimli böceğin, tarihimizin kadın kahramanlarından biri olan “Tomris” olarak literatüre geçmesi önerisinde bulundu. Bu öneri, hem kadınların ve annelerin saygınlığını vurgulamak hem de çiftçilerin bu zararlıya karşı mücadelesine destek olmak amacıyla yapılmıştır.

Düzce’de Gal Arısına Karşı Biyolojik Mücadele

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!