Düzce Üniversitesi’nden Mahremiyet Çalıştayı: “Mahremiyetin Dönüşümü”

featured

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda programa Vali Selçuk Aslan, Başkan Yardımcısı Oya Kocaman, Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir, protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Irak’ın kuzeyinde yapılan operasyonlarda şehit olan askerlerimiz için Müftü Osman Aydın tarafından yapılan dua ile başlayan programın açılış konuşmasını Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yeter Şanlı gerçekleştirdi. Dijital ve teknoloji alanında yaşanan yeniliklerin özel yaşam ve mahremiyet olgusunda değişim meydana getirdiğine işaret eden Şanlı, gözetleme ve gözetlenmenin çağın en önemli sorunu olduğunu vurguladı.

Çalıştay Türkiye’de Bir İlk

Rektör Nedim Sözbir; teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, bireylerin kişisel mahremiyeti koruma sorumluluğunun arttığına dikkat çekerek, dijitalleşme, internet kullanımı ve yapay zeka gibi gelişmelerin, mahremiyet konusunu daha karmaşık hale getirdiğini sözlerine ekledi. Çalıştayın, bu zorluğun üstesinden gelme ve bireylerin, kurumların ve toplumun mahremiyet bilincini artırma için fırsat sunduğunu ifade eden Rektör Sözbir, Türkiye’de ilk olan programın mevcut durumu anlama, gelecekteki eğilimleri öngörme ve en iyi uygulamaları paylaşma imkanı sağladığının altını çizdi.

“Bireyi ve toplumu koruyacak şekilde idrak edilmeli”


Vali Selçuk Aslan, mahremiyet gibi önemli bir konuyu istişare etmek için çalıştayın düzenlendiğini söyleyerek, daha önce bu konuyu analiz eden bir çalıştay organize edilmediğini ve Düzce Üniversitesi’nin bir ilki gerçekleştirdiğini dile getirdi. Mahremiyet kavramının doğru, bireyi ve toplumu koruyacak şekilde idrak edilmesi gerektiğinin önemi üzerinde duran Düzce Valisi Selçuk Aslan, programa emek verenlere teşekkür etti.

“Hakikatin dijital yalanla sınandığı bir dönemden geçiyoruz”


Açılış ve protokol konuşmalarının ardından programın oturumlar bölümüne geçildi. Düzce Vali Yardımcısı Dr. Ömer Yılmaz’ın başkanlığındaki birinci oturumda, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanı Doç. Dr. Oğuz Göksu, “Mahremiyet ve Dezenformasyon İlişkisi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. 21. yüzyılın algoritma ve ekran çağı olarak nitelendirildiğini söyleyen Doç. Dr. Oğuz Göksu, hakikatin dijital yalanla sınandığı bir dönemden geçtiğimizi dillendirdi. Türkiye’nin dezenformasyona en çok maruz kalan ülke olduğunu ifade eden Göksu, doğru bilgiye ulaşmanın mesele haline geldiğini belirterek, dünyadaki sosyal medya verileri ve dezenformasyon örnekleriyle sunumunu noktaladı.

“Mahremiyetin boyutu da ölçüsü de kişinin kendisidir”


Oturumun diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Dr. Nurgül Soydaş, mahremiyetin kısa tarihinden, iletişim, refah, modernite ve dijital çağ ile ilişkisinden söz ederek, “Mahremiyetin boyutu da ölçüsü de kişinin kendisidir” şeklinde konuştu.
Oturumun bir diğer konuşmacısı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Danışmanı / Akademisyen Dr. Yunus Emre Ökmen “Sosyal Medya ve Mahremiyet” başlıklı sunumunda, yeni medyanın insanlara sunduğu sınırsızlığın, mahremiyet noktasında getirdiği sorunlara değindi
Birinci oturumun son konuşmacısı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nil Çokluk ise “Mahremiyet: Kadın ve Çocuk / Gençlik” adlı konuşmasında; mahremiyet hakkı, mahremiyet türleri, çocukların, gençlerin ve kadınların mahremiyetle ilgili sorunlarını dile getirdi.

“Mahremiyetin en çok ihlal edildiği alan medya”


Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in başkanlığındaki ikinci oturumun ilk konuşmacısı olan Gümüşhane Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Kütükoğlu, mahremiyetin imaj ve gündelik hayata yansımalarından bahsederken, Kanal D Ana Haber Muhabiri İbrahim Konar, mahremiyetin en çok ihlal edildiği alanın medya olduğunu söyleyerek medyada mahremiyetle ilgili yapılan hatalardan örnekler verdi.
Oturumun diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, mahremiyeti; ben olarak biz olmayı öğrenmenin en işlevsel yolu şeklinde tanımlayarak mahremiyeti koruma ve çözüm önerilerini içeren bir konuşmaya imza attı.
İkinci oturumun son konuşmacısı Yalova Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Küçükalkan ise “Unutulma Hakkı/Dijital Bellek” başlıklı sunumunda, belleğin kimliğimizin temeli olduğunu ifade ederek, hafızamıza yatırım yapmanın, kimliğimizi korumada en önemli unsurlardan olduğunu sözlerine ekledi.
Program, eser yazar imzaları bölümüyle sona erdi.

İHA

Düzce Üniversitesi’nden Mahremiyet Çalıştayı: “Mahremiyetin Dönüşümü”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!