Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden Ödül Alan Doç. Dr. Yusuf Parlak

featured

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Başkanı olan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Parlak, Book Culture Art Times gazetesi tarafından düzenlenen Altın Kalem Ödülleri’nde Altın Fırça ödülüne layık görüldü. Ödül töreni Mihrabat Korusu’nda gerçekleşti.

Ödül töreninde Türk-İslam sanatlarında kullanılan ‘Geleneksel El Yapımı Kağıt’ çalışmalarıyla dikkat çeken Yusuf Parlak, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcı Listesinde yer alıyor. Parlak, Düzce Üniversitesi atölyelerinde sanatsal el yapımı kağıt üretimine başladı. Kendi ürettikleri kağıtların, asit ve kimyasallar içermediğini vurgulayarak, doğal malzemelerin liflerini ayırarak selüloz haline getirdiklerini belirtti.

Yusuf Parlak, kağıtları genellikle dut ağacının kabukları, pamuk, keten, kendir ve kenevir gibi uzun lifli bitki özlerinden imal ettiklerini ifade etti. Son dönemde Türkiye’de de üretilen el yapımı kağıtların Düzce Üniversitesi atölyelerinde üretildiğini belirterek, bu kağıtların yüzyıllarca bozulmadan korunabildiğini söyledi.

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden Ödül Alan Doç. Dr. Yusuf Parlak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!