Düzce Sağlık Müdürlüğü Kadın Çalışanlara Kanser Bilinçlendirme ve Tarama Programı Düzenledi

featured

Düzce Sağlık Müdürlüğü ekipleri, fabrikalarda çalışan kadınlara yönelik kanserin risk faktörleri hakkında bilgilendirme ve sağlık taraması programı düzenledi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) birimi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, Çilimli OSB’de faaliyet gösteren bir fabrikada kadın çalışanlara yönelik eğitimler ve taramalar yapıldı.

KETEM birim sorumlusu Dr. Rabia Nurulzade liderliğinde gerçekleşen program kapsamında, kanserde erken teşhisin önemi, kanser türlerinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, kanserden korunma yolları ve sağlıklı yaşam konularında kadın çalışanlara detaylı bilgiler verildi.

Eğitim sonrasında, gezici kanser tarama aracında test yaptırmak isteyen kadın çalışanlara sağlık taraması yapıldığı bildirildi. Kanser taramalarının Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim, Toplum Sağlığı, Sağlıklı Hayat ve Aile Sağlığı Merkezlerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Düzce Sağlık Müdürlüğü Kadın Çalışanlara Kanser Bilinçlendirme ve Tarama Programı Düzenledi

Meme kanseri tarama programında 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi, serviks kanseri tarama programında 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir smear ve HPV DNA testi, Kolorektal kanseri tarama programında ise 50-70 yaş arasındaki erkek ve kadınlara iki yılda bir gaitada gizli kan testinin ücretsiz olarak yapıldığı vurgulandı.

Düzce Sağlık Müdürlüğü Kadın Çalışanlara Kanser Bilinçlendirme ve Tarama Programı Düzenledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!