Damızlık Koç ve Teke Alımı Desteklemesi

featured

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, damızlık koç ve teke alımı desteklemesi başvurularının başladığını duyurdu. Bu destek kapsamında Bakanlık tarafından kurulan koç ve teke merkezlerinde yetiştirilen damızlık koç ve tekeleri satın alan yetiştiricilere hayvan başına 2 bin TL destekleme ödemesi yapılacağı açıklandı.

İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Koç ve teke alımı yapan yetiştiricilerimiz desteklenecektir. Bakanlığımız ıslah programlarından halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı ülkesel projeleri elit sürülerinden veya Bakanlıkça kurulan koç ve teke merkezlerinde yetiştirilen damızlık koç ve tekeleri satın alan yetiştiricilere hayvan başına 2 bin TL destekleme ödemesi yapılacaktır” denildi.

Destek Ödemesi Şartları

Destek Ödemesi Şartları

  • Koç ve tekelerin küpelenmiş ve TÜRKVET’te kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Yetiştiricilerin alacakları koç veya teke ile aynı ırkta (saf-melez) en az 25 baş dişi hayvana sahip olması beklenmektedir.
  • Yetiştiricilerin talepte bulunacakları işletmenin 1/1/2023 tarihinden önce TÜRKVET’te kayıt altına alınmış ve aktif olması gerekmektedir.
  • Desteklemeden yararlanacak koç ve tekelerin Damızlık Koç ve Teke Merkezlerinde ıslah programlarının elit sürülerinden alınarak yetiştirilmiş veya doğrudan elit sürü işletmelerinde yetiştirilmiş olması gerekmektedir.
  • Yetiştiriciler, hayvan sayıları dikkate alınarak koç veya teke sayısı 50 baş anaç hayvana 1 baş koç veya teke olacak şekilde, en fazla 5 baş koç veya teke desteklemesi için talepte bulunabilecektir.

Destek başvuruları, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar il/ilçe müdürlüklerine yapılabilecektir.

Damızlık Koç ve Teke Alımı Desteklemesi

Damızlık Koç ve Teke Alımı Desteklemesi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!