Çölyak Hastalığı: Tanı, Tedavi ve Önemi

featured

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli proteine maruz kalma sonucu gelişen, kronik, immün aracılı bir ince bağırsak enteropatisidir.

Tedavi ve Önemi

Çölyak hastalığında etkin olduğu bilinen tek tedavi, glutenin ömür boyu diyetten çıkarılmasıdır. Glutensiz diyet uygulanmasındaki amaç, hastalığın var olan semptomlarını kontrol altına almak, yaşam kalitesini arttırmak ve komplikasyonların önlenmesidir.

Çölyak Hastalığı Sıklığı ve Tanı

Ülkemizde çölyak hastalığı görülme sıklığı toplumun yaklaşık %1-%0.03’ünü etkilerken, Türkiye’de tanı almış çölyak hasta sayısı 2023 Kasım ayı itibariyle 166 bin 614’tür. Hastaların sadece %10’unun tanı aldığı tahmin edilmektedir.

Klinik Belirtiler ve Tanı Zorlukları

Çölyak hastalığı, hem çocuklar hem de erişkinlerde geniş bir klinik yelpazeye sahiptir. Organizmada etkilemediği sistem ya da organ yoktur. Bu durum, tıbbın her disiplininden hekimleri ilgilendiren evrensel bir sorundur.

Çölyak Hastalığı: Tanı, Tedavi ve Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!