Biyomimetik Akıllı Yılanımsı Robot – BİYROT 01

featured

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Murat Gökmen, gerçek bir yılanı model alarak 3 boyutlu yazıcıyla zorlu çevre şartlarında hareket kabiliyetine sahip keşif, gözlem, araştırma, tıp ve askeri amaçlı kullanılabilecek “Biyomimetik Akıllı Yılanımsı Robot” olan BİYROT 01’i üretti.

Proje Detayları

Proje Detayları

Ankara Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Dr. Öğretim Üyesi Cevat Özarpa danışmalığında ve KBÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen proje kapsamında, yüksek hareket kabiliyetine sahip olan BİYROT 01, gerçek bir yılan gibi engellere takılmadan hareket edebilme özelliği sayesinde araştırma, gözlem, inceleme, keşif, tıp ve askeri amaçlar için kullanılabilecek.

Amaç ve Motivasyon

Arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bir robot geliştirme projesini başlatan Gökmen, projenin başlama nedenini 6 Şubat’ta yaşanan bir olayla ilişkilendirerek, arama-kurtarma faaliyetlerinde etkinlik ve hızı artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Kullanım Alanları

BİYROT 01’in arama-kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra boru içi denetimler, dar ve kısıtlı alanlarda kullanım imkanı sunarak farklı çalışma alanlarında kullanılabileceği vurgulandı. Özellikle savunma sanayinde askeri amaçlar için de kullanılabileceği ifade edildi.

Tasarım ve Teknoloji

Geliştirilen BİYROT 01, toplamda 11 parçadan oluşmakta olup, 9 farklı eklemi ve 9 adet servo motoru içermektedir. Robot, 3D yazıcılarla üretilmiş olup eklemeli imalat yöntemi sayesinde enerji ve ağırlık tasarrufu sağlamıştır. Ayrıca, robotun modüler yapısı farklı görev sistemlerine uyum sağlamaktadır.

Biyomimetik Akıllı Yılanımsı Robot – BİYROT 01

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!