Akıncı TİHA’nın Çakır Seyir Füzesi İle Gerçekleştirdiği Başarılı Atış Testi

featured

Akıncı TİHA, Çakır Seyir Füzesi ile Başarılı Atış Testi Gerçekleştirdi

Akıncı TİHA, Roketsan tarafından geliştirilen milli “Çakır Seyir Füzesi” ile bir atış testini daha başarıyla tamamladı. Bu önemli test, Tekirdağ Çorlu’daki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden gerçekleştirildi. Akıncı TİHA, kanatlarının altında taşıdığı Çakır Seyir Füzesi ile havalanarak uzun menzilli atış testi için Sinop’a uçtu.

Çakır Seyir Füzesi 800 km Hıza Ulaştı

Akıncı TİHA, Sinop Atış Alanı’nda 100 kilometre uzaklıktan ateşlediği Çakır Seyir Füzesi’ni Karadeniz üzerindeki hedefe tam isabetle vurmayı başardı. Füze, saatte 800 kilometreye varan bir hıza ulaşarak hedefini vurdu. Bu başarılı atış testi ile Akıncı TİHA’nın stratejik seviyedeki caydırıcılığı daha da artmış oldu.

Baykar: Türk Havacılığının Altın Çağı

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu testi “Türk havacılığının altın çağı” olarak nitelendirerek önemini vurguladı. Aynı şekilde Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da Türk havacılık ve savunma sanayiinin yeni bir dönüm noktasına ulaştığını belirtti. Bu atışın sadece bir test olmadığını, aynı zamanda Türkiye’nin savunma sanayindeki yerlilik ve bağımsızlık yolculuğunda stratejik bir adımı temsil ettiğini ifade etti.

Akıncı TİHA’nın Çakır Seyir Füzesi İle Gerçekleştirdiği Başarılı Atış Testi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zonguldak Haber - Zonguldak Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!